Tel Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tel Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

https://dentcraft.com.tr/tel-tedavisi-ile-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar/

Tel tedavisi, diş ve çene bozukluklarını teşhis edilmesini, önlenmesini ve düzeltilmesini sağlayan tedavi şeklidir. Bir çok kişinin tel tedavisine ihtiyacı olmasına rağmen halk arasında dolaşan hatalı bilgiler sebebiyle bu işlemden ya vazgeçilmekte ya da ertelenmektedir.

Sizler için tel tedavisi ile ilgili doğru bilinen yanlışları aşağıda sıraladık. Detaylı bilgi almak için Ortodonti uzmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Tel Tedavisi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Tel tedavisi dişleri çürütür.

Tedavi esnasında dişler fırçalandığı ve gerekli durumlarda arayüz fırçası kullanıldığı taktirde dişleri çürüklerden korumuş olursunuz.

  • Tel tedavileri çok uzun sürer.

Tel tedavi süresi çene ve diş bozukluklarının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kişiye göre hazırlanan tedavi planı doğrultusunda sizin için geçerli olan doğru tedavi şekli ve süresi ortodonti uzmanları tarafından belirlenmektedir.

  • Tedavi bittikten sonra dişlerin üzerinde leke kalır.

Tedavi boyunca dişler düzenli ve doğru şekilde fırçalandığı taktirde dişlerde lekelenmeler oluşmaz.

  • Her tel tedavisinde mutlaka diş çekilir.

Bu konuyu da genellemek doğru değildir. Dişlerin durumu ve pozisyonuna bağlı olarak tedavi planı çıkarılır. Aksi bir durum olmadıkça Ortodonti uzmanları sağlıklı dişleri korumak ve doğru pozisyona getirmekten yanadır.

  • Küçük yaşlarda yapılır.

Tel tedavisinin uygulanması için herhangi bir yaş aralığı yoktur ve her yaştaki bireye uygulanabilir. Nasıl ve ne kadar süre uygulanacağı kişinin diş çapraşıklıklarına ve diğer ağız içi problemlerine göre değişiklik göstermektedir.

  • Tel tedavisinden sonra dişler tekrar bozulur.

Tel tedavisi tamamlandıktan sonra dişlerin bozulmaması için retainer uygulaması yapılır. Retainer, dişleri yeni konumlarında tutabilmek ve sonuca kalıcılık kazandırmak için kullanılan pekiştirme apareyleridir.

  • Tel tedavisi sırasında ağrı olur.

Son yıllarda geliştirilen teknolojilerle birlikte dişlere uygulanan kuvvet ve buna bağlı olarak ağrı şiddeti azaltılmıştır.

  • Arada bir kontrole gitsem yeterlidir.

Tedavi planınız size özel olarak belirleneceği için randevularınızı aksatmamanız gerekmektedir. Randevularınızı aksattığınız oranda tedavi süreniz uzayacaktır.

  • Tedaviden önce yirmi yaş dişleri çekilir.

20 yaş dişleri diğer dişlere zarar vermiyorsa, çürük değilse veya çürümeye elverişli bir durumda değilse çekilmemektedir.

Posted By

dentcraft

You must be logged in to post a comment.