Horlama Apareyi (Horlama Plağı)

Horlama Apareyi (Horlama Plağı)

https://dentcraft.com.tr/horlama-apareyi-horlama-plagi/

Horlama Apareyi (Horlama Plağı) kişiye özel olarak tasarlanan ve uygulanan alt ve üst dişleri kapsayan tek parça bir plaktan oluşmaktadır. Buradaki amaç, hasta apareyi taktığı zaman alt çeneyi önde ve aşağıda konumlandırarak üst solunum yolunu genişletmektedir. Horlama Apareyi (Horlama Plağı) sayesinde hasta hem daha rahat nefes alışverişi yapar hem de horlama ortadan kalkmış olur. Horlama Apareyi (Horlama Plağı) bu konuda eğitim almış uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Horlama nedir?

Horlama, uyku esnasında nefes alırken üst solunum yollarındaki yumuşak dokuların, bademcik ve küçük dilin gevşemesi sonucu hava yolunu daraltmasıyla ortaya çıkan sestir. Bu darlık miktarı horlama sesinin de şiddetiyle orantılıdır. Bu durum burundaki bir patolojiye, üst solunum yolu problemlerine veya dil ve yutak çevresindeki bir daralmaya bağlı olabilir.

Uyku Apnesi nedir?

Uyku apnesi (obstruktif sleep apnea), horlamadan bağımsız olarak uyku durumunda nefes aralığının uzaması veya durması anlamına gelmektedir. Solunum durması 10 saniyeden fazla sürüyorsa hayati tehlike oluşturabilmektedir. Uyku apneli kişiler gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, dalgınlık ve konsantrasyon eksiği gibi problemlerden şikayet etmektedirler.

Uyku Apnesi Belirtileri

⇒ Aşırı terleme
⇒ Uyku sırasında huzursuzluk
⇒ Ağız kuruluğu
⇒ Uykudayken sık idrara çıkma
⇒ Gün içinde sürekli uykulu olma hali
⇒ Dikkat problemleri
⇒ Ağız kuruluğu

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi şikayeti olan hastalarda öncelikle teşhis için mutlaka uyku apnesi testi yapılmalıdır. Polisomnografi denilen bu test kişi uykudayken göz hareketleri, kalp hızı, bacak hareketleri, oksijen seviyelerinin ölçümü gibi durumları ölçer.

Test sonucuna bağlı olarak apnenin şiddetine göre;

– Horlama apareyi
– Uvulopalatoplasti
– CPAP adı verilen oksijen maskesi uygulaması
– Ortognatik Cerrahi gibi tedavi alternatifleri mevcuttur

Posted By

dentcraft

You must be logged in to post a comment.